lördag 25 oktober 2014

Mora värvar!

Mora IK har värvat den kanadensiske forwarden Matt Fornataro. Han kommer senast från spel i Västerås.

Fornataro har inte haft någon lyckad säsong hittills och blev på slutet utanför truppen i Västerås tillsammans med Evan Mcgrath.

Nu är alltså Fornataro klar för seriekonkurrenten Mora.

Såhär säger Moras tränare Jeremy Colliton på klubbens hemsida:
"- Det är en spelare som kommer öka konkurrensen i laget. Det är en riktigt bra spelare som haft stora framgångar tidigare och jag är säker på att han komma tillbaka dit igen. Han är riktigt revanschsugen och vill verkligen bevisa att han är en toppspelare. Vi är riktigt glada över att få honom till vårt lag."

Känns som en bra värvning. Oftast brukar spelare höjas efter ett klubbyte och Fornataro besitter många bra kvalitéer. Samtidigt som Jeremy är inne på så breddar man forwardssidan vilket är bra då skador m.m alltid kommer.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar